-->

İnek sütü alerjisi neden olur?


İnek sütü alerjisinde vücudun bağışıklık sistemi devreye girer ve süt proteinlerine karşı ya alerji antikorları (IgE) üreterek (IgE-aracılı alerjiler) yada iltihap hücrelerini aktif hale getirerek (non-IgE alerjiler) aşırı reaksiyon gösterir. Her süt proteini tükettiğinizde vücudun bağışıklık sistemi histamin gibi mediatörlerin salgılanması veya bir T - hücresi aracılı enflamatuar reaksiyonla alerjik tepki verecektir. Histamin vücudun bir çok yerinde salgılanır ve ishal, kusma, karın ağrısı  ya da cilt rahatsızlıkları (kurdeşen, egzama) gibi belirtilere neden olur.
İnek sütünde süt alerjisi olanlarda reaksiyona neden olabilecek 25 adetten fazla farklı protein bulunmaktadır. Bir çok kimse proteinlerin bir çoğuna tepki gösterirler.
Keçi gibi diğer memeli hayvanlardan elde edilmiş sütlerde de benzeri proteinler bulunmaktadır ve bu nedenle bir çok süt alerjisi olan kişiler diğer memeli hayvanların sütünden de uzak durmalıdırlar.
Annenin inek sütü ve ürünlerini tüketmesi inek sütü proteinlerinin emzirme suretiyle anne sütünden bebeğe geçmesine neden olabilir. Bu nedenle anne de çoğu zaman sütü rejiminden çıkartmalıdır.

         Dikkat!
İnek sütü alerjisi, süt şekerinin / laktozun sindirilmesinde bir azalma nedeniyle meydana gelen laktoz intoleransı ile karıştırılmamalıdır. Laktoz intoleransı, tatlı süt, keçi peyniri, dondurma ve krema gibi laktoz içeriği yüksek olan süt ürünleri yüksek miktarlarda tüketildiğinde karın ağrısı ve ishale neden olur.
Blogger tarafından desteklenmektedir.